Susumu RG1608P-4991-P-T1
RG1608P-4991-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-4991-P-T1
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-4991-P-T1.pdf
Availability of RG1608P-4991-P-T1
QUANTITY
RG1608P-4991-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-4991-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-4991-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-4991-P-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-4991-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-4991-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-4991-P-T1
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.12A 8TDFN datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 48CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CAP TANT POLY 50UF 25V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CTV 99C 97#22D 2#8 TWIN SKT RE datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf