Susumu RG1608P-5111-D-T5
RG1608P-5111-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5111-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.11KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5111-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-5111-D-T5
QUANTITY
RG1608P-5111-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5111-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5111-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5111-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5111-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5111-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-5111-D-T5
RACK ADJUSTABLE SHELF-OPEN VENT datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CTRLR POWER SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FB-5R,ASY,210,SIG,HDR,SL,SEQ datasheet.pdf
LED 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
LABEL NETWORK ADH datasheet.pdf
DBL10(A A) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf