Susumu RG1608P-5490-P-T1
RG1608P-5490-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5490-P-T1
Brief Description
RES SMD 549 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5490-P-T1.pdf
Availability of RG1608P-5490-P-T1
QUANTITY
RG1608P-5490-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5490-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5490-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5490-P-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5490-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5490-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-5490-P-T1
CONV DC/DC 12VIN 15A 1.8VOUT 27W datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 5PSI GAUGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN CAP (COVER) FOR TNC PLUGS datasheet.pdf
CONN PIN .062 24-26AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 3LD NYL BK datasheet.pdf
17 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC CONV DDR DDR2 DDR3 8SOPWRPAD datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf