Susumu RG1608P-560-W-T5
RG1608P-560-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-560-W-T5
Brief Description
RES SMD 56 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-560-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-560-W-T5
QUANTITY
RG1608P-560-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-560-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-560-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-560-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-560-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-560-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-560-W-T5
HOOK-UP SOLID 16AWG RED 100' datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 4.72"LX4.06"W datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CABLE SCSI INTERNAL 2-DRIVE 24" datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf