Susumu RG1608P-5900-C-T5
RG1608P-5900-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5900-C-T5
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5900-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-5900-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-5900-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5900-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5900-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5900-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5900-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5900-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-5900-C-T5
FITTING TEE ABS LT GRAY 2X2" datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf