Susumu RG1608P-6041-W-T1
RG1608P-6041-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-6041-W-T1
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-6041-W-T1.pdf
Availability of RG1608P-6041-W-T1
QUANTITY
RG1608P-6041-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-6041-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-6041-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-6041-W-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-6041-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-6041-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-6041-W-T1
CONN SMA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3A 44 MOHM TH datasheet.pdf
RES 105 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 42A 2.1 MOHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
SW HEX ROTARY DIP 50V TH datasheet.pdf