Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX9V1C-TR
TZX9V1C-TR picture photo
Mfg. Part Number
TZX9V1C-TR
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX9V1C-TR.pdf
Availability of TZX9V1C-TR
QUANTITY
TZX9V1C-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX9V1C-TR
Internal Part NumberEIS-TZX9V1C-TR
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 6.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C