Susumu RG1608P-620-B-T1
RG1608P-620-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-620-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-620-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-620-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-620-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-620-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-620-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-620-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-620-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-620-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-620-B-T1
IC PROGRAM 2.630V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BEZEL SWITCH BLACK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 150W datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TRIMMER 470 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE FA.44A/1000V datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf