Susumu RG1608P-682-D-T5
RG1608P-682-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-682-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-682-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-682-D-T5
QUANTITY
RG1608P-682-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-682-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-682-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-682-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-682-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-682-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-682-D-T5
METRAL HDR STR PF 5X24 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT N-INV 24QSOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 70POS DL .100X.200 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf