Susumu RG1608P-73R2-C-T5
RG1608P-73R2-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-73R2-C-T5
Brief Description
RES SMD 73.2OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-73R2-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-73R2-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-73R2-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-73R2-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-73R2-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-73R2-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-73R2-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-73R2-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-73R2-C-T5
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 26POS F-F 6" datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
TM40-95 SELF LOCKING PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 50PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
1-1/4" SPLICE COVER - WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
PLUG HE14 IDC 90 4 P TUBE datasheet.pdf
37POS F FILTER TYPE 3 PCB CL. datasheet.pdf