Vicor Corporation V300A12E500BF2
V300A12E500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12E500BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12E500BF2.pdf
Availability of V300A12E500BF2
QUANTITY
V300A12E500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12E500BF2
Internal Part NumberEIS-V300A12E500BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12E500BF2
Related LinksV300A12, V300A12E500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12E500BF2 Details Description
Related parts for V300A12E500BF2
PTC RESETTABLE 15V 1.1A 2016 SMD datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 2.71KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39K OHM 1506 datasheet.pdf
KRIMPING DIES ATP-NC-2214-E1 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf