Susumu RG1608P-8060-P-T1
RG1608P-8060-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-8060-P-T1
Brief Description
RES SMD 806 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-8060-P-T1.pdf
Availability of RG1608P-8060-P-T1
QUANTITY
RG1608P-8060-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-8060-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-8060-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-8060-P-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-8060-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-8060-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-8060-P-T1
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 33POS datasheet.pdf
CAP CER 18PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6A 8HUSON datasheet.pdf