Susumu RG1608P-8062-D-T5
RG1608P-8062-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-8062-D-T5
Brief Description
RES SMD 80.6KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-8062-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-8062-D-T5
QUANTITY
RG1608P-8062-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-8062-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-8062-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-8062-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-8062-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-8062-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-8062-D-T5
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SO datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16SSOP datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf