Susumu RG1608P-8252-C-T5
RG1608P-8252-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-8252-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82.5K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-8252-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-8252-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-8252-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-8252-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-8252-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-8252-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-8252-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-8252-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-8252-C-T5
CONN EDGE DUAL .100 R/A 10POS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
IC PREC ANALOG CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 36.93V 500MW SOD323F datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 52MM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
POSITIONER STATIC MS datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
HDM W/FA SMPR090F G (CUTS) datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.55A 60 MOHM TH datasheet.pdf