Susumu RG1608P-8871-B-T1
RG1608P-8871-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-8871-B-T1
Brief Description
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-8871-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-8871-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-8871-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-8871-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-8871-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)