Susumu RG1608P-911-D-T5
RG1608P-911-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-911-D-T5
Brief Description
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-911-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-911-D-T5
QUANTITY
RG1608P-911-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-911-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-911-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-911-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-911-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-911-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-911-D-T5
CONN PC PIN CIRC .017DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS 0.156 datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-SOIC datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 800 OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf