Susumu RG1608Q-17R8-D-T5
RG1608Q-17R8-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608Q-17R8-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.8 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608Q-17R8-D-T5.pdf
Availability of RG1608Q-17R8-D-T5
QUANTITY
RG1608Q-17R8-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608Q-17R8-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608Q-17R8-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608Q-17R8-D-T5
Related LinksRG1608Q-, RG1608Q-17R8-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608Q-17R8-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608Q-17R8-D-T5
CONN HEADER 10POS 2MM GOLD DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ HCMOS INLINE datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 3A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
FILTER EMI 1000PF RADIAL datasheet.pdf