Susumu RG1608Q-44R2-D-T5
RG1608Q-44R2-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608Q-44R2-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 44.2 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608Q-44R2-D-T5.pdf
Availability of RG1608Q-44R2-D-T5
QUANTITY
RG1608Q-44R2-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608Q-44R2-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608Q-44R2-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608Q-44R2-D-T5
Related LinksRG1608Q-, RG1608Q-44R2-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608Q-44R2-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608Q-44R2-D-T5
SCREWDRIVER SLOT 0.4X2.5MM 6.14" datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 333MHZ EPAD 144LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
PREMIUM XGA CONNECTION CABLE datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
25P M CRIMP BODY 4-40 INSERTS datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 3' WH datasheet.pdf
QSFP+ CU PATCH CBL - 7M 30AWG MA datasheet.pdf
2MM H.M 22 COLUMN 5 + 2 ROW T datasheet.pdf