Susumu RG1608V-1070-C-T5
RG1608V-1070-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-1070-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 107 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-1070-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-1070-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-1070-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-1070-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-1070-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-1070-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-1070-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-1070-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-1070-C-T5
IC TXRX/REGISTER LV 5V 24TSSOP datasheet.pdf
IC GENERATOR CRYSTAL CLOCK 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 6.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 300MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
REGULATOR PRM 48V OUT 400W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 136-144MHZ TN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf