Susumu RG1608V-1540-W-T1
RG1608V-1540-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-1540-W-T1
Brief Description
RES SMD 154 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-1540-W-T1.pdf
Availability of RG1608V-1540-W-T1
QUANTITY
RG1608V-1540-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-1540-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-1540-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-1540-W-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-1540-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-1540-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-1540-W-T1
BACKSHELL DB9 GREY PLASTIC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8DFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
COAX CABLE ASSEM MHF TO SMA datasheet.pdf
CBL RIBN 11COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf