KEMET C1206C103Z5UACTU
C1206C103Z5UACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C103Z5UACTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V Z5U 1206
Datasheet Download
C1206C103Z5UACTU.pdf
Availability of C1206C103Z5UACTU
QUANTITY
C1206C103Z5UACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C103Z5UACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C103Z5UACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C103Z5UACTU
Related LinksC1206C10, C1206C103Z5UACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C103Z5UACTU Details Description
Related parts for C1206C103Z5UACTU
IC MCU 32BIT ROMLESS 1196MAPBGA datasheet.pdf
MINI LATCH HSG POL .100" SR datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 2.5VWM 20VC 8SOIC datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf