Susumu RG1608V-1541-B-T1
RG1608V-1541-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-1541-B-T1
Brief Description
RES SMD 1.54KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-1541-B-T1.pdf
Availability of RG1608V-1541-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-1541-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-1541-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-1541-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-1541-B-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-1541-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-1541-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-1541-B-T1
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
BOARD SERIAL GATEWAY TO ETHERNET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
TM3226M016CLBA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf