Susumu RG1608V-1580-W-T1
RG1608V-1580-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-1580-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 158 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-1580-W-T1.pdf
Availability of RG1608V-1580-W-T1
QUANTITY
RG1608V-1580-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-1580-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-1580-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-1580-W-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-1580-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-1580-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-1580-W-T1
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 11" X 9" datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANLG DUAL 8CH 28SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf