Susumu RG1608V-162-B-T1
RG1608V-162-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-162-B-T1
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-162-B-T1.pdf
Availability of RG1608V-162-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-162-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-162-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-162-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-162-B-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-162-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-162-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-162-B-T1
IC VREF SERIES 2.5V 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC TXRX LIN ON-BOARD VREG 14TSSO datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP MICA 10000PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 75V 100A SMP-FD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf