Vishay/Dale RNC55H3163FPRSL
RNC55H3163FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3163FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 316K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3163FPRSL.pdf
Availability of RNC55H3163FPRSL
QUANTITY
RNC55H3163FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3163FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3163FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3163FPRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3163FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3163FPRSL Details Description
Related parts for RNC55H3163FPRSL
IC TXRX MULT PT RS485/422 8-DIP datasheet.pdf
IC AMP POST 5V/3.3V 10-MSOP datasheet.pdf
IC TXRX HOTLINK 256LBGA datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf