Susumu RG1608V-1620-D-T5
RG1608V-1620-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-1620-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-1620-D-T5.pdf
Availability of RG1608V-1620-D-T5
QUANTITY
RG1608V-1620-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-1620-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-1620-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-1620-D-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-1620-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-1620-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-1620-D-T5
IC OPAMP VFB 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU I.MX31 532MHZ 457MAPBGA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 2225 datasheet.pdf
FUSE SPLCR BLOCK 175A 600V 3POLE datasheet.pdf
REPLACEMENT DIGITAL INPUT MODULE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V CH 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 72POS datasheet.pdf