Susumu RG1608V-2050-P-T1
RG1608V-2050-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2050-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 205 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2050-P-T1.pdf
Availability of RG1608V-2050-P-T1
QUANTITY
RG1608V-2050-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2050-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2050-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2050-P-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2050-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2050-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-2050-P-T1
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 32QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 25V 2010 datasheet.pdf
ISOLATED CAN EVAL BOARD datasheet.pdf
SL 5.08/11/90 3.2SN OR datasheet.pdf
PAC-RX3I-HE37-V3-3M datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 15ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf