Susumu RG1608V-2051-D-T5
RG1608V-2051-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2051-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.05KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2051-D-T5.pdf
Availability of RG1608V-2051-D-T5
QUANTITY
RG1608V-2051-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2051-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2051-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2051-D-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2051-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2051-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2051-D-T5
IC OTP 512KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
DSUB CABL-AFN37K/ AE37G / X datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
3/32 HST BLACK SMALL 100' SPOOL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
BIT D'VERSIBIT .562X.187X54.00" datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VTSTDF GFLF 30CKT datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf