Susumu RG1608V-242-D-T5
RG1608V-242-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-242-D-T5
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-242-D-T5.pdf
Availability of RG1608V-242-D-T5
QUANTITY
RG1608V-242-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-242-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-242-D-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-242-D-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-242-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-242-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-242-D-T5
TRANS NPN DARL 100V 2A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMC datasheet.pdf
CONN PLUG 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf