Susumu RG1608V-2430-W-T1
RG1608V-2430-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2430-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2430-W-T1.pdf
Availability of RG1608V-2430-W-T1
QUANTITY
RG1608V-2430-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2430-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2430-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2430-W-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2430-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2430-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-2430-W-T1
TRANS NPN 400V 1A DPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.15V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 3.3V 4W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 1" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 230VAC TERM datasheet.pdf