Vishay/Dale RWR81SR392FSS70
RWR81SR392FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR392FSS70
Brief Description
RES 0.392 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR392FSS70.pdf
Availability of RWR81SR392FSS70
QUANTITY
RWR81SR392FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR392FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR392FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.392
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR392FSS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR392FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR392FSS70 Details Description
Related parts for RWR81SR392FSS70
RES SMD 255K OHM 0.05% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.48 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
XCEDE HD 4W 4PVH 8 COL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf