Susumu RG1608V-2551-C-T5
RG1608V-2551-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2551-C-T5
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2551-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-2551-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-2551-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2551-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2551-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2551-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2551-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2551-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2551-C-T5
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 190MA 1.35 OHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight 20-DSBGA (2.04x1.78) datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A SHIELDED datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PINS datasheet.pdf