Susumu RG1608V-271-B-T5
RG1608V-271-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-271-B-T5
Brief Description
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-271-B-T5.pdf
Availability of RG1608V-271-B-T5
QUANTITY
RG1608V-271-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-271-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-271-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-271-B-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-271-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-271-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-271-B-T5
CAP CER 15PF 3KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 252 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO-214AB datasheet.pdf
MOSFET QUAD SAB 2.0V EE 16SOIC datasheet.pdf