Susumu RG1608V-3571-D-T5
RG1608V-3571-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-3571-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.57KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-3571-D-T5.pdf
Availability of RG1608V-3571-D-T5
QUANTITY
RG1608V-3571-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-3571-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-3571-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-3571-D-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-3571-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-3571-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-3571-D-T5
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP LO NSE LNA 7X10MM 36MCOB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN IDC 5POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CRIMP CONTACT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
FILT DSUB 37POS M-F ADPTR datasheet.pdf