Susumu RG1608V-3651-C-T5
RG1608V-3651-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-3651-C-T5
Brief Description
RES SMD 3.65K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-3651-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-3651-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-3651-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-3651-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-3651-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-3651-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-3651-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-3651-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-3651-C-T5
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 136K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE20PC26PC 30 PSI datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
21 MTE VERTICAL SMT HDR 15 AU datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
3300UF 40V 22X25MM 105C 5000H datasheet.pdf