Susumu RG1608V-3831-W-T1
RG1608V-3831-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-3831-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.83K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-3831-W-T1.pdf
Availability of RG1608V-3831-W-T1
QUANTITY
RG1608V-3831-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-3831-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-3831-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-3831-W-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-3831-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-3831-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-3831-W-T1
CONVERTER NPN TO PNP OUTPUT datasheet.pdf
SWITCH UNIT SQUARE MOM 3POS RED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf