Susumu RG1608V-4021-B-T1
RG1608V-4021-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-4021-B-T1
Brief Description
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-4021-B-T1.pdf
Availability of RG1608V-4021-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-4021-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-4021-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-4021-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-4021-B-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-4021-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-4021-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-4021-B-T1
MOSFET N-CH 25V 1A SOT-363 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
MEMORY CARD SD PRO DUO 64MB datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-1380L 10000C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TG2030 15X15X0.5MM datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf