Susumu RG1608V-4121-B-T1
RG1608V-4121-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-4121-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-4121-B-T1.pdf
Availability of RG1608V-4121-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-4121-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-4121-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-4121-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-4121-B-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-4121-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-4121-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-4121-B-T1
FIXED IND 6.8UH 300MA 1.85 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEADER 31POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
INSRT/EXTRCT PCB 1.12" .063" BLK datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf