Susumu RG1608V-4991-B-T1
RG1608V-4991-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-4991-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-4991-B-T1.pdf
Availability of RG1608V-4991-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-4991-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-4991-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-4991-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-4991-B-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-4991-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-4991-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-4991-B-T1
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A DPAK datasheet.pdf
IC POE 802.3AF PD W/REG 16-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO41 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 52PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
IC INTERFACE MODEM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf