Susumu RG1608V-4991-B-T5
RG1608V-4991-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-4991-B-T5
Brief Description
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-4991-B-T5.pdf
Availability of RG1608V-4991-B-T5
QUANTITY
RG1608V-4991-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-4991-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-4991-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-4991-B-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-4991-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-4991-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-4991-B-T5
TRANS PNP 12V 3A SOT89 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 14.5VC DO214AA datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1.3A 210 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 11A QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL W/SKT datasheet.pdf
CONN TERMINAL SCREW M3 34POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD123F datasheet.pdf