NKK Switches YB15SKW01-5C12-JC
YB15SKW01-5C12-JC picture photo
Mfg. Part Number
YB15SKW01-5C12-JC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15SKW01-5C12-JC.pdf
Availability of YB15SKW01-5C12-JC
QUANTITY
YB15SKW01-5C12-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15SKW01-5C12-JC
Internal Part NumberEIS-YB15SKW01-5C12-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15SKW01-5C12-JC
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15SKW01-5C12-JC
Related LinksYB15SKW0, YB15SKW01-5C12-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15SKW01-5C12-JC Details Description
Related parts for YB15SKW01-5C12-JC
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
8360-8 PLNGR STRIKER datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND THROUGH HOLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 5CIRC .437 datasheet.pdf
330UF 50V 12,5X12,5X16MM 125C 30 datasheet.pdf