Susumu RG1608V-4991-W-T5
RG1608V-4991-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-4991-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-4991-W-T5.pdf
Availability of RG1608V-4991-W-T5
QUANTITY
RG1608V-4991-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-4991-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-4991-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-4991-W-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-4991-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-4991-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-4991-W-T5
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 38POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A D2PAK datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 41POS datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .050 100POS DR TH datasheet.pdf