Susumu RG1608V-4991-W-T5
RG1608V-4991-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-4991-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-4991-W-T5.pdf
Availability of RG1608V-4991-W-T5
QUANTITY
RG1608V-4991-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-4991-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-4991-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-4991-W-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-4991-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-4991-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-4991-W-T5
IC SWITCH RF SP4T 50 OHM 20VQFN datasheet.pdf
SLIT NOZZLE LAP WELD ANGLE datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BLUETOOTH 2.0 10 MW MODULE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 6A P600 datasheet.pdf
CABLE GLAND POZ 11 8-10MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 37COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 5A DO214AB datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf