Susumu RG1608V-5490-W-T5
RG1608V-5490-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-5490-W-T5
Brief Description
RES SMD 549 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-5490-W-T5.pdf
Availability of RG1608V-5490-W-T5
QUANTITY
RG1608V-5490-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-5490-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-5490-W-T5
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-5490-W-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-5490-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-5490-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-5490-W-T5
CONN HEADER 2POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 30AWG 5IN datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 62MA 26 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .1AU 16POS datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 56VFBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf