Susumu RG2012N-1212-B-T5
RG2012N-1212-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-1212-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-1212-B-T5.pdf
Availability of RG2012N-1212-B-T5
QUANTITY
RG2012N-1212-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-1212-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-1212-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-1212-B-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-1212-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-1212-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-1212-B-T5
RES SMD 120K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MIXER DOWN CONV 20-TQFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 50MA 3.96 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf