Susumu RG2012N-201-B-T1
RG2012N-201-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-201-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-201-B-T1.pdf
Availability of RG2012N-201-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012N-201-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-201-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012N-201-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-201-B-T1
Related LinksRG2012N-, RG2012N-201-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-201-B-T1 Details Description
Related parts for RG2012N-201-B-T1
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 265V 18 OHM 120C datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.1K OHM 2506 datasheet.pdf