Susumu RG2012N-2261-D-T5
RG2012N-2261-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-2261-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-2261-D-T5.pdf
Availability of RG2012N-2261-D-T5
QUANTITY
RG2012N-2261-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-2261-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-2261-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-2261-D-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-2261-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-2261-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-2261-D-T5
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220F datasheet.pdf
CONN TEST PROBE 3LEGS YELLOW PCB datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FRAM 24VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
ESD WORKSTATION COVER, 48" X 48" datasheet.pdf
CAP FILM 27UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf