Susumu RG2012N-242-W-T5
RG2012N-242-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-242-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-242-W-T5.pdf
Availability of RG2012N-242-W-T5
QUANTITY
RG2012N-242-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-242-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-242-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-242-W-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-242-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-242-W-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-242-W-T5
CONN CARDEDGE HSNG 2ODL POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 3A SOT-223 datasheet.pdf
RES SMD 3.28KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
OSC VCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
MICRO 100C S 48" WHT JACKP datasheet.pdf
CAP 40KVP 2000PF 10% datasheet.pdf