Susumu RG2012N-272-B-T5
RG2012N-272-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-272-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-272-B-T5.pdf
Availability of RG2012N-272-B-T5
QUANTITY
RG2012N-272-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-272-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-272-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-272-B-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-272-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-272-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-272-B-T5
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SER/DESER 10-43MHZ 18B 48-LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 5W T18 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.3A 47 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf