Susumu RG2012N-361-W-T1
RG2012N-361-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-361-W-T1
Brief Description
RES SMD 360 OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-361-W-T1.pdf
Availability of RG2012N-361-W-T1
QUANTITY
RG2012N-361-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-361-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012N-361-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-361-W-T1
Related LinksRG2012N-, RG2012N-361-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-361-W-T1 Details Description
Related parts for RG2012N-361-W-T1
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD123FL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED RED 8.0" datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES 164K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
22 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf